دانلود فایل word محاسبه تخلخل و توزيع حفره هاي منافذ سازند ايلام با استفاده از روش تشديد مغناطيس هسته NMR در يکي از ميادين نفتي ايران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل word محاسبه تخلخل و توزيع حفره هاي منافذ سازند ايلام با استفاده از روش تشديد مغناطيس هسته NMR در يکي از ميادين نفتي ايران :


سال انتشار : 1395

نام کنفرانس یا همایش : نهمين همايش زمين شناسي مهندسي و محيط زيست ايران

تعداد صفحات :10

چکیده مقاله:

در این پژوهش از داده های خام حاصل از چاه نگاری یک حلقه چاه در یکی از میادین دشت آبادان در جنوب غرب ایران با نرم افزار تخصصی پتروفیزیکی Geolog شرکت شلمبرژر جهت تعیین یکی از پارامترهای مهم پتروفیزیکی موثر بر کیفیت مخزنی سازن ایلام یعنی تخلخل استفاده شده است تخلخل یکی از مهمترین پارامترهای مخزنی می باشد که روشهای گوناگونی برای به دست آوردن آن وجود دارد. بهترین مرجع برای حصول این پارامتر داده های آنالیز معمول مغزه می باشد اما به دلیل هزینه بالای عملیات مغزه گیری، آنالیز آن و مشکلات اجرایی تعداد کمی از چاه های یک میدان ممکن است مغزه گیری شوند. بنابراین بایستی اطلاعات نمودارهای چاه پیمایی که معمولا در تمامی چاه های میدان موجود می باشد، را بهینه سازی نمود تا نتایج مشابه با نتایج مورد انتظار در مغزه ها فراهم می شود یکی از ابزارهای نمودارگیری جدیدی که اخیرا مورد توجه واقع شده است ابزار NMR می باشد. این ابزار در زمینه های مختلف از جمله زمین شناسی مهندسی کاربرد دارد. در این مطالعه با انجام مراحل تصمیمات و معکوسازی در نرم افزار ژیولاگ، تخلخل در سازند مخزنی ایلام در چاه مورد مطالعه با روش NMR تعیین گردیده و با اطلاعات تخلخل به دست آمده از نمودار نوترون NPHI و مغزه همان چاه مقایسه شده است. همچنین با به دست آوردن نمودار توزیع T2 و نمودار آب غشایی، توزیع حفره های منافذ سازند مشخص شده است نتایج به دست آمده نشان می دهد که انطباق بسیار خوبی بین تخلخل حاصل از NMR و مغزه وجود دارد و ضریب همبستگی قابل قبولی ارایه می دهد. همچنین می توان در اندازه گیری های NMR برخلاف اندازه گیری مرسوم توزیع اندازه حفره ها را نیز به خوبی تعیین کرد.

لینک کمکی